Tyrkiets intervention i det nordlige Syrien

Hjemmesidens kalender har de sidste par dage annonceret demonstrationen lørdag den 27. januar kl. 13, der bevæger sig fra Vesterbro Torv i København frem til Rådhuspladsen.
 
 
Baggrunden er at Tyrkiet den 20. januar startede et massivt bombardement af den kurdiske milits YPG i den nordlige syriske region Afrin. Demonstrationen er arrangeret af det Demokratiske Union’s Parti, PYD Danmark, og bl.a. støttet af Enhedslisten, Sammenslutning af Kurdiske Foreninger i Danmark, FEYKURD; Foreningen for kurdiske akademikere og studerende i Danmak, FOKUS-A.

>>>      Læs Povl Anker Andersens synspunkt – Stop Tyrkiets bombninger i Afrin
>>>      Læs referat af debatten i Europarådet

Sidstnævnte link er sendt til hjemmesiden af Lars Steinov, som er i Strasbourg for at deltage i NGO konferencens møder i forbindelse med Europarådet ordinære session 2018.

Skriv en kommentar eller relateret information

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: