I går, den 25. september 2017, var det to år siden de 17 verdensmål for bæredygtig udvikling blev vedtaget i FN. I En fødseldsdags hilsen fra verdensmålsgruppen i Globale Seniorer skriver Lene Grønfeldt:
”Fejringen af verdensmålenes ved et års dagen sidste år, var til at overse. Målene og dagen blev knapt omtalt i pressen, regeringen havde endnu ikke meldt meget ud; og kendskabet til verdensmålene var meget lille i befolkningen.
I år ser det bedre ud. Verdensmålene bliver oftere nævnt i pressen, regeringens handlingsplan for realiseringen af målene udkom i foråret, og der er aktiviteter og omtale på flere og flere områder. På Rådhuspladsen i København blev der holdt fødselsdag i Climate Planet, arrangeret af Nyt-Europa og en lang række civilsamfundsorganisationer, blandt andet Globalt Fokus og 92-Gruppen.
Mogens lykketoft, der var formand for FN’s Generalforsamling tilbage i 2015, understregede i sin fødselsdagstale, at det er helt afgørende for realiseringen af verdensmålene, at vi alle tager ansvar for at udbrede kendskabet til dem”.
>>> Læs også opslaget: Verdensmålene – status aktiviteter september 2017
Hvor der bringes referat fra sidste temagruppemøde, dokumentreferencer og foto fra Verdensmålsgruppens aktiviteter. Sti til opslaget:
/globaleseniorer.com/aktiviteter/temagrupper/verdensmaalsgruppen/verdensmaalene-status-aktiviteter-september-2017/